Haber

İsveç, NATO birliklerinin ülkede geçici olarak konuşlandırılmasına izin veriyor

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, NATO birliklerinin ülkede kalıcı olarak konuşlandırılmasına izin verdiklerini açıkladı.

Kristersson ve Savunma Bakanı Pal Jonson’ın Dagens Nyheter gazetesine yazdığı ortak yazıda, Rusya’nın kendileri için tehdit oluşturmaya devam ettiği belirtilirken, İsveç hükümetinin ordunun NATO üyesi ülkelerle hazırlık yapmasına karar verdiği belirtildi. Gelecekteki ortak operasyonları etkinleştirin.

Yazıda, “Rusya hala bizim için bir tehdit. Bir kriz veya savaş durumunda diğer ulusların askeri kaynaklarını hızla bölgemize getirebilmeliyiz. İsveç hükümeti olarak NATO birliklerinin bölgemize girmesine izin verdik. İttifaka üye olmadan ülkeyi geçici olarak.” terimler kullanıldı.

Yazıda şunlar kaydedildi:

” Moskova, jeopolitik hedeflerine ulaşmak için muazzam askeri ve siyasi riskler alıyor. Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşı, Avrupa’da modern zamanlarda gördüğümüz hiçbir şeye benzemiyor. 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana en ciddi güvenlik riski altındayız. gelecekte de komşuları için tehdit oluşturmaya devam edecektir. Putin’in toprak hırsının sınırlarının nerede olduğunu söylemek imkansız. Mahallemizdeki ciddi durumu göz önünde bulundurarak böyle bir karar aldık.”

Rusya-Ukrayna savaşının başlamasının ardından Finlandiya ve komşusu İsveç, 18 Mayıs 2022’de NATO üyeliği için başvurarak onlarca yıllık askeri tarafsızlık politikasına son verdiler.

Finlandiya, Nisan ayında NATO’nun 31. üyesi olurken, Türkiye ve Macaristan, İsveç’in üyeliği için henüz onay almadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu