Haber

Kovid hapı yüksek riskli kişilerde hastaneye yatışları azaltmıyor

İngiltere merkezli Oxford Üniversitesi, bugün ülkede kullanımı onaylanan Kovid-19 hapına ilişkin klinik araştırma bulgularını yayınladı. Molnupiravir hapının, yüksek risk altında olan aşılanmış Covid-19 hastalarında hastaneye yatışları veya ölümleri azalttığı gösterilmemiştir.

Oxford Üniversitesi’nden bilim insanları, bugün Kovid-19 tedavisinde kullanılan molnupiravir hapına ilişkin klinik araştırmalarının sonuçlarını hakemli bir dergide yayımladı. Bilim insanları, Kovid-19 hapı olarak bilinen ilacın, yüksek risk taşıyan aşılanmış Kovid-19 hastalarında hastaneye yatışları veya ölümleri azaltmadığını tespit etti. Öte yandan hapın bazı kişilerde daha hızlı iyileşme sağladığını, ilacı alanların kendilerini daha yetkin hissettiklerini belirtti.

Orta ve yüksek riskli olarak fiyatlandırılan 25 bin 786 kişinin katıldığı klinik araştırmaya, hapı kullananların sadece Kovid-19 semptomlarında iyileşme yaşadığı görüldü. Bilim insanları, Kovid aşısının halen en yüksek korumaya sahip ilaç olduğunun altını çizdi. İngiltere, Kasım 2021’de molnupiraviri onaylayan ilk ülke oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu