Teknoloji

Elon Musk’ın beyin çipi projesi insan deneyi için onay aldı

ABD’li iş adamı Elon Musk’ın sahibi olduğu Neuralink, beyin çipi projesini insanlar üzerinde test etmeye başlamak için ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nden (FDA) onay aldığını duyurdu.

BBC’nin haberine göre, Neuralink sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, FDA’nın beyin çipi projesine onay vermesi “bir gün birçok kişiye yardımcı olmasını sağlayacak önemli bir adım” olarak nitelendirildi.

Açıklamada, Neuralink grubunun FDA ile yakın işbirliği sayesinde onay aldığı, test aşaması için başvuru için gerekli bilgilendirmenin yapılacağı belirtildi.

Söz konusu proje ile Neuralink, beyne yerleştirilecek mikroçipler sayesinde felç ve körlük gibi nörolojik rahatsızlıkların tedavi edilmesini ve engellilerin yaşam kalitesinin artırılmasını hedefliyor.

Daha önce maymunlar üzerinde test edilen çiplerin beyindeki sinyalleri başarıyla yorumlayıp cihazlara aktardığı kaydedildi.

Öte yandan uzmanlar, Neuralink’in beyin implantlarının olası teknik ve güvenlik kaygıları dikkate alınarak daha dikkatli ve kapsamlı bir şekilde gerçekleştirilmesi gerektiği konusunda uyarıda bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu