Haber

Canterbury Başpiskoposu Justin Welby, Gazze’deki çatışmalarda ateşkes çağrısında bulundu

İngiltere Kilisesi’nin en kıdemli piskoposu Canterbury Başpiskoposu Justin Welby, ateşkes çağrısını dün de yineleyerek, “Ateşkes çağrısı birçok dinden ve inançsız insanlardan duyduğumuz ahlaki bir çığlıktır. “

İngiltere Kilisesi’nin İngiltere Krallığı’ndan sonra en kıdemli piskoposu ve dünya çapındaki Anglikan Kilisesi’nin ruhani lideri Canterbury Başpiskoposu Justin Welby, dün katıldığı rahipler genel konseyinde bir açıklama yaparak şunları söyledi: “Kudüs’ü ziyaret ettiğimde Tarihlerinde hiç olmadığı kadar bir araya geldik ve acil insani ateşkes çağrısında bulunduk.” Daveti yapan olağanüstü, inanılmaz Hıristiyan başkanlara katıldım. Bu üç haftadan fazla zaman önceydi. O günden bu yana Gazze’de binlerce masum erkek, kadın ve çocuk öldürüldü, İsrail’de binlerce kişi hâlâ 7 Ekim’de öldürülenlerin yasını tutuyor ve yüzlerce aile hâlâ sevdiklerinin ölümünün yasını tutuyor. Serbest bırakılması için yalvarıyor.

Bu çağrıyı bugün yenilenmiş bir aciliyetle ve daha da güçlü bir şekilde tekrarlıyorum. “Bu akan kanın durması, rehinelerin serbest bırakılması ve yardımların Gazze’de çok ihtiyaç sahibi olanlara ulaşması gerekiyor” dedi.

‘ÖLDÜRMELER DURMALI’

Çatışmalara askeri ya da siyasi bir cevabı olmadığını vurgulayan Başpiskopos Welby, “Ancak ateşkes çağrısı birçok dine mensup olan ve hiçbir inancı olmayan insanlardan duyduğumuz ahlaki bir çığlıktır.” “Cinayetler durmalı” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu